طراحی قطعات صنعتی طراحی قطعه صنعتی | brassonline

طراحی قطعات صنعتی طراحی قطعه صنعتی | brassonline

اکنون با وجود فناوری های نوین ساختگی، مانند نرم افزارهای مدلسازی صنعتی، مدل ها در زمان کمتری ایجاد می شوند، مقرون به صرفه تر، دقیق تر هستند و قادرند سطح بالاتری از جزئیات را نشان دهند. مدل هایی با نماهای برش خورده، ویژگی های جدا از هم ویژگی های تعاملی، قسمت های متحرک و سناریوهای پیشرفته روشنایی، به شما امکان می دهند تا تعامل فوری و احساس ماندگاری ایجاد کنید. رشد سریع تکنولوژی در زمینه طراحی،ساخت و تولید و همچنین پیچیدگی قطعات و ماشین آلات ،مهندسان و طراحان را در شرایطی قرار داده که دیگر بدون استفاده از کامپیوتر امکان طراحی و ساخت قطعات صنعتی دیگر برای آنها وجود ندارد. از این نرم افزار برای مدلسازی هندسه های ارگانیک ، نقش برجسته موجود بر روی سنگ ها و وسایل تزیینی و … استفاده می شود. نرم افزار زی براش ابزارها و دستورهای کاربردی را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید براحتی با استفاده از عکس موجود از قطعه سه بعدی، منحنی های روی آن را استخراج کنید و از این منحنی ها برای مدلسازی سه بعدی استفاده ببرید.

  • به روی آیکون نرم‌افزار در دسکتاپ یا در منوی استارت کلیک راست کرده و روی گزینه Properties و سپس گزینه Find Target کلیک کنید.
  • در این روش انواع ترکیبات پلاستیکی، آلیاژ های فلزی و … در قالب تهیه شده ریخته شده تا با توجه به قالب در دسترس شکل مربوط به قطعه را بگیرند.
  • بعد از اینکه طرح نهایی شد و مورد پسند واقع شد، برای طراحی مهندسی اقدام می شود.

به فرآیند ایجاد برش در قطعه به وسیله ی مته و برداشتن براده، سوراخ کاری گفته می شود. یکی از مراحل تولید قطعه و قالب سازی عملیات سوراخ کاری است که بخشی از فرآیند ماشینکاری می باشد. سوراخ کاری حفره هایی است که در بدنه قطعه ایجاد می شود و برای متصل کردن قطعات به یکدیگر بکار گرفته می شود. ممکن است سوراخ های ایجاد شده کمی بزرگتر از مته مورد استفاده باشد و دقت بالایی نداشته باشد ولی باید… الزام نمونه سازی زمانی بر ما آشکار میشود که به مرحله ساخت قالب میرسیم .

پس اولین مرحله طرح یک مشکل ویا به عبارتی ایجاد یک هدف است.

یکی دیگر از قابلیت‌های مهم این برنامه، امکان مچ شدن با نرم‌افزارهای تحلیلی همچون Ansys است. اگرچه نخستین نرم افزار دو بعدی دنیا از بانک اطلاعاتی قطعات همچون مکانیک دسکتاپ مانند انواع پینها، فنرها، واشرها، خارها، پیچ‌ها و غیره است. نرم افزار اتوکد یکی از نرم‌افزارهایی است که معمولا برای رشته مکانیک و مهندسی وابسته همچون کشتی، هوافضا و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که کاربرد این نرم افزار در صنایع مختلف ایران بسیار اندک بوده و برخی شرکت های تحقیقاتی کوچک از این نرم افزار استفاده می کنند.

در بخش صنعت ممکن است  برای تحقق هدف های متفاوتی از جمله :

به صورت کلی برای مدلسازی قطعات صنعتی روش های مختلفی وجود دارد اما با توجه به رشد سریع تکنولوژی در این زمینه باید به دنبال سریع ترین دقیق ترین روش باشیم. خدمات طراحی و ساخت قطعات صنعتی شامل مجموعه ای از فرایندهای مهندسی معکوس و ساخت قطعات فلزی است. برای هر کسب و کاری که به دنبال کسب درآمد و سودآور است، طراحی قطعه صنعتی برای کارایی محصول نهایی و نرخ بالای تولید امری بسیار حیاتی است. طراحی و نقشه کشی قطعات صنعتی با نرم افزار solidworks، نقشه های دو بعدی و سه بعدی قطعات.

هیچ پروژه ای خیلی بزرگ یا خیلی کوچک نیست – اگر بتوانید آنرا طراحی و مدل سازی کنیم، مدل های مقیاس پذیر به شما امکان نمایش محصولات خیلی کوچک را می دهند، در صورتی که دیدن آنها در اندازه های معمولی برای انسان ها بسیار مرجع قیمت های بازار دشوار است. این نرم افزار مبتنی بر محاسبات ریاضی و ارائه مدل‌های 3 بعدی است و طبق جزئیات ارائه شده به واسطه کاربر است. یکی از نرم‌افزارهای مبتنی بر علم هندسه است و برای طراحی‌های کاربردی و پردازش‌های خودکار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت از برنامه سالیدورک برای دانشجویان رشته مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع، نقشه‌کشی صنعتی و سایر رشته‌های مهندسی مرتبط با این حرفه مناسب است.